Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği yaş olarak 0 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda süt dişleri ve daimi diş ile ilgili hastalıkların tedavisini yapan doktorlardır. İlgi alanları küçük yaş grubundaki çocuklardır. Kalıcı dişlerin hastalıklarının tedavisi ve korunması için diş kontrolü yapan bilim dalıdır.

Çocuk Diş Hekimliği Ne Yapar?

Çocuk diş hekimliği alanları süt dişlerinde meydana gelen minik ve büyük çürüklerin tedavisi , diş eti hastalıkları, diş çekimleri ve kanal ile kök tedavisi yapmaktadır. Çocuklarda süt dişlerin ilk döküldüğü andan itibaren kalıcı diş sorunları oluşmaya başlar.  Çocuklar için diş hekimliği alanında en kapsamlı hizmet veren bilim dallarından biri olmaktadır.


Çocukların diş hekimi korkusu her yaşta görülebilmektedir. Bu korkunun oluşmaması için doktorun çocuklara olan tavrı ve yaklaşımı diş tedavileri sırasında çok önemlidir. Pedodontist olarak bilinen diş hekimliğinin çocuklar ile ilgilenen bilim dalıdır. Çocuk diş hekimi olarak da tanımlanır. Ana bilim ve uzmanlık alanlarını çocuklar için gerekli olan diş hastalıklarının tedavi süreçleri için hazırlanan kişilerdir. Diş hekiminden çocuklar korkmamalı ve çocuklarda oluşan diş sorunlarında mutlaka ilk doktorun çocuk diş hekimi olması ve gelecek dönemlerde çocukların travma yaşamamasını sağlayacaktır.

Çocuk Diş Hekimliğinin Avantajları

Çocuk diş hekimliği hastalıkları tedavi etme sürecinde öne çıkmaktadır. Çocuklarda dental fobi oluşmaması için diş tedavilerini çocuklar için eğlenceli ve rahat bir hale getirmektedir. Ebeveynlere çocuklar hakkında genel diş ve ağız temizliği hakkında bilgiler de vermektedir. Diş hastalıkları ve diş sağlıkları çocukların günlük yaşamlarını etkileyerek yemek düzenleri üzerimde önemli rol oynamaktadır. Küçük yaşlarda çocuklarda sık görülen çürük dişlerin tedavi edilerek çocukların daha rahat davranmalarını sağlar.


Süt dişleri ve diğer kalıcı dişlerin korunmasında da gerekli olan tüm tedavileri vermektedir. Özel olarak ilgi verilmesi gereken küçük çocukların da diş sorunları tedavi edilir. Çocuklarda oluşacak olan çene ve diş hastalıklarının tedavi süreçlerini takip eder.

0534 058 86 08