Tam Damak Protezleri

Tam Damak Protezleri

Tam damak protezleri hastanın üst ya da alt çenesinde yer alan dişlerin hepsini kaybetme durumunda uygulanmaktadır. Bu şekilde hastalar daha sağlıklı bir diş yapısına kavuşmuş olur. Diş eksikliği yemek yeme alışkanlığı ve sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Bu protez damaklara oturtularak hastalar için çok daha pratik bir yöntem olur.

Tam Damak Protez Ameliyatı

Tam damak protezi kullanmak için iyi bir diş hekimine başvurmak önemlidir. Hastanın tüm muayenesi detaylı bir şekilde diş hekimi tarafından yapılır. Eğer tam damak protezine uygunsa işlemlere başlatılır;

  • İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmemek için lokal anestezi yapılır.
  • Hastanın dişi ve damağının ölçüleri alınır. Eğer tam olarak hastanın ağzına uyumluysa yapılmaya başlar.
  • Hastanın alışabilmesi adına geçici bir protez yapılır. Yapay dişler hazırlanana kadar hastalar bu geçici dişlerle idare eder. Bu sayede daha rahat bir şekilde yaşamlarına devam ederler.
  • Protez yapıldıktan sonra hasta üzerinde denenir. Eğer eksik ya da fazla bir durum varsa yeniden düzeltilir. Hastaya tam olana kadar tam damak protezi yeniden düzenlenir.

Tam Damak Protez Çeşitleri

Tam damak protezlerin çeşitleri de mevcuttur. Çeşitleri kişinin dişlerine ve damak genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Damaktan en doğru şekilde ölçüler alındığı zaman devamında yapılan provalar sonucunda kolay bir şekilde oturtulur. Tam damak protez seçimi hastanın ağzından alınan ölçülere göre ve dişlerin durumuna göre diş doktoru tarafından yapılır. Hastada olan sorunları en iyi şekilde anlayabilmek için uzman bir doktorda muayene olmak gerekir. Dişlere yapılan protezler çok önemli olduğu için fiyat değişikliği de bu çeşitlere göre olur. Hastaların yapılan protez çeşidinden memnun kalabilmesi için fiyatı önemsememelidir. Ağız ve diş sağlığı için, estetik görüntü için tam damak protezleri çok tercih edilir.

0534 058 86 08