Röntgen ve Görüntüleme

Röntgen ve Görüntüleme

Röntgen ve görüntüleme ağızda yapılacak herhangi bir işlem için bakılması gerekir. Dişin nerde olduğu ya da ağız içinde farklı hastalıkların tespiti için, dişlerin boyutu ve düzgünlüğü, dişlerin konumu, çenenin yapısı gibi pek çok işlem bu muayeneler sonucunda ortaya çıkar. Kişinin hangi şikayetlerde doktora başvurduğuna yönelik olarak da görüntüleme yapılmaktadır. Özellikle cerrahi işlemlerde yapılması zorunludur.

Röntgen ve Görüntüleme Nedir?

Diş röntgeni görüntüleme ile çenedeki ve dişteki problemler tespit edilmektedir. Tedavi sürecinde gelen aşamaların en doğru gözlemle takip edilebilmesi için görüntüleme çok önemlidir. Muayene sırasında kök kanalındaki sorunlar, kemik kaybı ve çürük gibi bazı sorunlar gözlemlenemeyebilir. Bunlar detaylı bir röntgen ve görüntüleme sonucunda ortaya çıkar. Özellikle ortodonik tedaviyle implant yerleştirilecekse röntgen kesin sonuçları elde etmek için gereklidir. Doktor röntgen sonuçlarını detaylı bir şekilde inceler. Ağızda oluşan sorunlu oluşumların tespitini yapar. Eğer büyük bir cerrahi işlem uygulaması yapacaksa bu sonuçlara göre bir tedavi belirler. Bu sayede temeli sağlam olan tedaviler yapılmış olur.

Röntgen ve Görüntüleme ile Saptanacaklar

Diş röntgen çekimi ile aşağıdaki faaliyetlere ulaşılabilir;

  • Çocukların dişlerinin büyümesi ve gelişmesinin nasıl olduğu gözlemlenir.
  • Ağız kanseri, kist ve hem sistemik hem de metabolik hastalıkların seyrinde oluşan değişiklikler tespit edilir.
  • İmplant hazırlığında ve devamında tedavinin uygulanması ve aşamalarının takibi görüntüleme cihazlarıyla yapılmaktadır.
  • Diş sinirlerinin ölmüş olması ya da enfeksiyonlar sonucunda diş köklerinin durumları görüntüleme ve röntgen sonucunda ortaya çıkar.
  • Diş eti hastalıklarının sonucunda kemik kaybının tespiti ve ne kadar kemiğin kaybolduğunun tespiti yapılır.
  • Mevcut olan dolgunun olduğu dişlerin altında çatlak, çürük ya da bunlar gibi problemlerin teşhisinde röntgen kullanılır.
  • Muayene sırasında doktor tarafından görülmeyen çürük alanlarının tam olarak tespit edilebilmesi için röntgen ve görüntüleme kullanılır.
0534 058 86 08