Estetik Dolgu (Bonding) İşlemleri

ESTETİK DOLGU NEDİR?
Estetik dolgu, kompozit malzemesi kullanılarak kişinin diş rengine uygun bir biçimde dolgu yapılması işlemidir. Özellikle görünen diş bölgelerinde yapılır.


Estetik dolgular dişlerde deformasyonlar, çürük, renk değişiklikleri, şekil bozuklukları gibi durumlarda yapılabilir. Lokal anestezi altında çürük ve deforme diş dokusunun temizlenmesinin devamında doğal diş dokusuna benzer bir kompozit seçimiyle restorasyon tamamlanır. Akabinde dolgunun düzeltilmesi ve parlatılması işlemi gerçekleştirilir. Estetik dolgu işleminin yapılma süresi vakanın zorluğuna ve sayısına göre değişim göstermektedir. İşlemler anestezi altında yapıldığı için hastalarımız her hangi bir ağrıyla karşılaşmamaktadır.


ESTETİK DOLGULARIN ÖMRÜ NE KADARDIR?
Estetik dolguların ömrü rutin diş hekimi kontrolüyle birlikte hastanın oral hijyenine dikkat etmesiyle alakalıdır. Hastalar rutin ağız bakımlarına çok dikkat etmelidir. Orta sertlikte bir diş fırçası tercih edilmelidir. Diş macunu seçimlerinde beyazlatma özeliği olan (tanecikli) macunlardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tarz macunlar diş ve dolgu yüzeylerini çizerek dolgunun ve dişin yüzeylerine zarar verebilirler.
ESTETİK DOLGUYA NASIL UYUM SAĞLANIR?
Estetik dolgu işleminden sonra diş etlerinde hafif kızarıklık, hafif ağrı, kanama görülebilir. Ama bu durum birkaç gün içinde geçebilecek bir durumdur.
Diş şekillerini değiştirme, boşlukları kapatma gibi işlemlerden sonra hastalar konuşurken bazı sesleri çıkartmakta zorlanabilirler. Bu gayet normal bir durumdur. Ortalama iki hafta gibi bir sürede bu duruma adapte olabilmektedirler.

0534 058 86 08