DİJİTAL DİŞ HEKİMLİĞİ NEDİR?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte diş hekimliği alanındada büyük değişimler olmuştur. Ağız içinde yapılan işlemlerin ağız içi tarayıcı ve bilgisayar yardımıyla yapılması işlemine dijital diş hekimliği denilmektedir.

Dijital Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı

Dijital diş hekimliğinin en önemli avantajlarından biri  estetik gülüş tasarımı yapılabilmesidir . Mikro kamera yardımı ile üç boyutlu hale dönüştürülen dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak istediği değişiklikleri de yapabilmesine, karşıt dişle olan kontakt noktalarını kontrol etmesine, sanal olarak aşındırma, ekleme, kontür değişikliği yapabilmesine, karşı dişlerle olan kontakt noktaları sıklığını artırıp azaltabilmesine olanak vermektedir.

Dijital diş hekimliği sayesinde elde edilen dişlerin olası bitmiş haline yönelik görüntüler bireyin gerçek yüz fotoğrafı ile uyumlanmakta, diş hekimi ve birey, yeni yapılacak restorasyonu bitmeden görebilme imkanına sahip olmaktadır.

Dijital diş hekimliğinin ne gibi avantajları vardır?

  • Tedavi Süresi en aza indirilmiştir. Bilgisayar sistemi ile klinik ortamında tek seansta uygulamalar yapılabilmekte ve diş tedavileri iki saatte bitirilebilmektedir.
  • CAD CAM, implant tedavilerinin başarısını ve estetiğini artırmıştır.
  • Estetik ve biyolojik uyumluluğu yüksek materyallerin kullanım imkanını artırmıştır.
  • CAD CAM sistemi, geleneksel ölçü ortadan kaldırmıştır.
  • Dijital/optik ölçü alınmaktadır.
  • Bu sistem kullanılarak hastaya aynı seansta tedavi yapılan dişe üst restorasyonu da tamamlanabilmektedir. Hem estetik hem de tek seans gibi çok daha kısa sürede tedavinin tamamlanabilmesi hasta ve hekim açısından bu sistemlerin en büyük avantajıdır.
  • Daha önceleri hasta ağzından ölçü maddeleri kullanılarak alınan ölçülerin hastada oluşturduğu bulantı refleksinin olmamasıdır.
  • CAD CAM sayesinde dijital diş hekimliğindeki gelişmeler diş hekimine ve diş teknisyenine bağlı başarısızlık nedenlerini azaltmıştır.
0534 058 86 08