ENDODONTİ NEDİR?

Endodonti dişin kök içerisinde bulunan pulpa denilen sinir yapılarıyla ilgilenen bilim dalıdır.

Çürük,travma vs. sonucunda zarar gören diş yapısı gece ağrısı,zonklama tarzında ağrılara sebep olabilmektedir. Bu tarz durumlarda dişlerin kanal tedavisine ihtiyacı olabilmektedir.

KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kanal tedavisi düşünülenin aksine ağrılı ya da zor bir tedavi değildir. Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hastalar işlem sırasında ağrı hissetmemektedir. Anestezi işleminden sonra çürük bölge temizlenir ve dişin sinirlerine ulaşılır. Çeşitli aletler yardımıyla sinir ve bakterilerin temizlenmesi ve dezenfeksiyon sağlanır.

 Kanal tedavisi dişin durumuna göre tek seans ya da daha fazla seans olabilmektedir. Kanal tedavisi bittikten sonra kalan diş dokusuna göre hastaya dolgu ya da kaplama gibi tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Kanal tedavisinden sonra ilk 2-3 gün şiddetli ağrı görülebilmektedir. Bu zamanla geçecek bir durum olup geçmediği taktirde diş hekiminize başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Kanal tedavisi dişin sinirinin alınması işlemi olup dişin canlılığını yitirmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple kanal tedavisinden sonra dişlerin kırılma dirençlerinde azalma görülebilir. Bir kanal tedavisi ne kadar iyi olursa olsun üst yapısı sağlam olmazsa sorun yaşayabileceğimiz bir durumdur. Bu sebeple hekiminizin tavsiyesi üzerine bu dişlere kaplama yapılıp koruma altına alınması daha sağlıklı bir tedavi seçeneği olabilmektedir.

0534 058 86 08