Metal Destekli Porselen

Metal Destekli Porselen

Metal destekli porselen kullanımı ile diğer porselenlerin kullanımı arasında çeşitli farklar bulunmaktadır. Bu farklar göz önünde bulundurularak ve hastaya en uygun olan yöntemin kullanılabilmesi için diş hekimleri tarafından hangi kaplamanın yapılacağına tespit edilir.

Metal Destekli Porselen Nedir?

Metal destekli porselen ağızda ve diğer dişler üzerinde dayanıklılık sağlamak amacıyla yapılan kaplama çeşididir. Metal destekli kaplama uygulamasında metal köprü işlemi yapılır. Fakat uygulama sırasında kullanılan bu metal ürünler maliyeti oldukça artırır. Fakat daha dayanıklı olduğu için uzun ömürlü kullanım sağlayacağı için pek çok kişi tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Bununla birlikte metal destekli porselenleri ışık geçirgenliği bulunmaz. Diş eti ve diş arasındaki biyolojik olarak uyum sağlanmaz. Metal destekli porselen diş etine tam oturamaz. Bu sebeple diş ile diş eti arasında bir boşluk görülebilir. Buradaki boşluğa yemek artıkları dolarsa hem dişlerin çürümesine neden olur hem de ağızda bir koku oluşumuna neden olabilir. Fakat çok dayanıklı olduğu için diş hekimleri tarafından uygulaması yapılan bir işlemdir. Eğer bakımı iyi bir şekilde yapılırsa bu gibi sorunlarla karşılaşılmaz ve daha uzun süre kullanılabilir.

Metal Destekli Porselen Özellikleri

Metal destekli porselen kullanmak isteyen kişiler hem avantajlı hem de dezavantajlı olan özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır. Metal destekli porselenin özellikleri şu şekildedir;

  • Opak olduğu için yansımanın yapılabilmesi için aşındırma gerektirebilir. Bu da sağlamlığını düşüren bir durumdur.
  • Metal destekli kaplamalar diğer kaplama türlerine göre daha uygun fiyatlıdır.
  • Metal destekli olduğu için diğer kaplamalara daha sağlam ve dayanıklıdır. Bu nedenle uzun ömürlü kullanılabilir.
  • Metal destekli porselenlerde diş kesimi biraz daha fazla olabilir. Bu nedenle çok fazla diş kaybı olan ya da çürüğü çok olan kişiler tercih eder.
0534 058 86 08