ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti dişlerde çapraşıklıkları,boşlukları, çene yüz bozukluklarını vs. tedavi eden bir diş hekimliği bilim dalıdır. Ortodontik tedavinin mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.

Ortodontik tedavide amaç dişlerin düzgün bir şekilde dizilmelerini sağlayarak hastalara hem daha estetik hem de daha fonksiyonel bir diş dizimi oluşturmaktır. Ortodonti düşünülenin aksine sadece estetik amaçlı yapılmamaktadır. Çene bozuklukları ileriki zamanlarda eklem bozukluklarına,ağrılara sebep olabilmektedir. Bu da çiğneme fonksiyonun aksamasına sebep olmaktadır. Bu tarz durumlarda hasta çiğneme fonksiyonunu yerine getirirken zorlanırve beslenme konusunda sıkıntılar ortaya çıkar. Aynı zamanda çapraşık bir şekilde sıralanmış dişlerde güzel bir temizlik sağlanamayabilir. Bu da çürüklere, diş taşlarına sebep olabilir. O yüzden ortodontik tedavi önemli bir tedavir.

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Ortodontik tedavi dişlerin  üzerine veya çene kemiğine uygulanan sabit ya da takıp çıkarılabilen çeşitli aparatlar yardımıyla yapılır. Bu aparatların hangi şekilde olacağı isteğe bağlı değil, tedavinin gereklerine göre belirlenir.
 

Hareketli aygıtlar;

Daha çok 7-12 yaş arası karışık dişlenme döneminde kullanılan hareketli aygıtlar, çene gelişimine yardımcı olur ve  daimi dişlerin sürmesine rehberlik eder.

Sabit ortodontik aygıtlar;

Metal braketler;  En sıklıkla kullanılan ortodontik aygıtlardır. Dişlerin üzerine tek tek yapışan bu braketler, aralarından geçen ortodontik teller sayesinde dişleri hareket ettirirler.


Şeffaf Braketler;  Diş renginde veya tamamen şeffaf malzemeden üretilen bu braketler de metal braketler ile aynı prensipte çalışır. En önemli farkı daha az gözükmesidir. Bunun yanında daha fazla bakım ve dikkat gerektirmesi açısından daha çok erişkinlerde kullanılır.


Lingual braketler; Dişlerin iç yüzeyine yapışan sabit metal braketlerdir. En önemli özelliği dışarıdan hiç görülmemesidir. Tedavi tekniğindeki farklılıklardan dolayı önden takılan braketlere göre tedavi süreleri daha uzundur.

Telsiz ortodontik tedaviler

Bu tedaviler bir seri şeffaf plak kullanılarak diş çarpıklıklarının düzeltilmesi şeklinde uygulanır.  Bilgisayar ortamında kademe kademe düzeltilen dişler, dışarıdan görünmeyen bu plaklar sayesinde düzeltilir. Bu plaklar sadece yemek ve fırçalamak için çıkartılıp bunu dışında sürekli takılır. Sadece diş çarpıklığı olan hastalarda kullanılır ve çene yüz sistemindeki bozukluklarda kullanılması uygun değildir.

0534 058 86 08